A digitalizáció ereje a vállalati alkalmazások piacán
2023.11.02.Nehezebben kapnak állást az IT-szakemberek?
2024.01.18.A digitalizáció ereje a vállalati alkalmazások piacán
2023.11.02.Nehezebben kapnak állást az IT-szakemberek?
2024.01.18.Vállalati IT-stratégia
Az informatikai jövőkép fontossága
Hogy mi is az IT-stratégia? Egy rendkívül fontos iránymutatás minden olyan szervezetnek, amely szeretné előre meghatározni, hogyan fogja a jövőben a digitális technológia és az IT infrastruktúra támogatni vállalati céljait, üzleti folyamatait. Az informatikai stratégia tulajdonképpen egy hosszabb távú IT-tervet és jövőképet foglal magába, mely műszaki, technológiai szinten segíti a szervezeti célok és gördülékeny munkafolyamatok megvalósulását. Az információs technológia szerepét nem szabad lebecsülnünk a cég életében, hiszen több fronton, vállalaton belül és a partnerek, ügyfelek irányába is biztosítania kell az informatikai eszköztár zavartalanul működését.
Miért lényeges az IT-stratégia megléte?
Az elmúlt évtizedben az IT területét rendkívül gyors fejlődés jellemezte, a gazdasági környezet, a tudomány és a technológia, az egyre modernebb eszközök kikényszerítették az IKT piac minőségi változásait. A digitalizáció egyre nagyobb hangsúlyt kap vállalati és lakossági téren is: a cégvezetők egy része már korábban felismerte, hogy ez a terület a növekedés fontos kulcsa a 21.századi piacon, és ők már megtették a szükséges kezdőlépéseket. Aki eddig ragaszkodott a régebbi, elavultabb adminisztrációs és informatikai rendszerekhez, lassan belátja, hogy sürgősen meg kell kezdeni a digitális átalakulást, hogy ne maradjon versenyhátrányban. Fontos azonban, hogy az egyre erősödő digitális térben és piaci versenyben ne csak kapkodva, átgondolatlanul alakítsuk IT infrastruktúránkat vállalkozásunk optimális működéséhez. Költséghatékonyan, hosszú távon is sikeresen kell működtetnünk azt, ezért szükség van a jól megtervezett informatikai stratégiára. Ez nem feltétlenül (és kizárólag) a cégvezetők feladata, komoly szakmai segítséget nyújthat egy profi IT szakértő csapat a kidolgozásban és megvalósításában.
Mit tartalmaz egy ideális informatikai stratégia?
Az IT stratégia jellegéből adódóan elég összetett és egyedi lehet, de léteznek kötelező elemei: mint például a vezetői összefoglaló, amely segíti a cég menedzsmentjét a döntések meghozatalában és a folyamatok átlátásában. Mielőtt részleteznénk az IT projekt céljait, érdemes megvizsgálni cégünk jelenlegi állapotát IT fronton, tehát olyan területeket "átvilágítani", mint pl. az irányítás (döntéselőkészítés, vállalatirányítás, CRM, ERP), a hardveres és szoftveres háttér-infrastruktúra állapota, az üzemeltetés, a biztonság vagy az IT terület személyügyi része. Az IT-stratégia tartalmazza még...
- az informatikai költségvetést és becsült időkeretet a projekt megvalósítására vonatkozóan
- a konkrét ütemtervet, ami részletezi, milyen technológiai újításokra van szükségünk
- az informatikai fejlesztésekkel járó pozitív, várható eredményeket (pl. miként támogatják a vállalati célokat, üzleti folyamatokat)
Miből tudhatjuk, hogy eljött az idő vállalati IT környezetünk, stratégiánk felülvizsgálatára?
- Ha csak akkor kérünk vagy kapunk informatikai támogatást, amikor már "nagy a baj"
- Ha nem ismerjük vagy nem látjuk át cégünk jelenleg használt IT technológiáját
- Ha nem vagyunk kapcsolatban hozzáértő IT szakemberrel, aki támogatást nyújtana infrastruktúránk hatékony működtetésében
- Ha úgy érezzük, céges adataink nem feltétlenül vannak biztonságban egy esetleges vészhelyzet, adatvédelmi incidens esetén
- Ha nem tudjuk, hogy készülnek-e vállalati adatainkról biztonsági másolatok, mentések, és nem ismerjük azok tárhelyét
- Ha úgy érezzük, cégünk növekedésével nincs párhuzamban IT infrastruktúránk, vagy épp fordítva: nem használjuk ki kellő mértékben a meglévő eszközöket
- Ha rendszeresen visszatérő IT problémákkal találjuk szembe magunkat, amely gátolja vállalkozásunk hatékonyságát, termelékenységét
- Ha a cég dolgozói nem elégedettek a jelenlegi eszközökkel, technológiákkal (pl. lassú számítógépes rendszer, elérhetetlen szerver, összeomló levelezés stb.)
- Ha a cég dolgozói sok időt töltenek a manuális adatrögzítési és egyéb informatikai feladatokkal, ahelyett, hogy azok automatizáltan működnének
- Ha a cég dolgozói nincsenek megfelelően kiképezve a kibertámadásokkal szemben (pl. gyanús e-mailek, vírusok, csalások, spamek...)
Hosszú távú tervezés
Az informatikai stratégia a vállalat hosszú távú sikerében fontos szerepet játszik, hiszen az IT területnek integrálódnia kell üzleti modellünkbe, hogy vállalkozásunk elérhesse célkitűzéseit. Az IT stratégiának tehát teljesen össze kell fonódnia az általános üzleti tervezéssel. Ahhoz, hogy ez a lehető legtökéletesebben menjen végbe, aktívan be kell vonnunk a tervezésbe és megvalósításba cégünk IT szakembereit és/vagy külső IT szakértőit, tanácsadóit. IT stratégiánk tervezése, de hosszú távú, rendszeres felülvizsgálata is nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a folyton változó technológiai és üzleti környezethez igazodjon - de erről már korábbi cikkünkben részletesen írtunk.
A hosszabb távú stratégiai gondolkodás és tervezés a megtérülés szempontjából is lényeges. Ez nem csak az általános üzleti tervezésnél, hanem az IT-stratégia kialakításánál is hasznos, hiszen jellemzően olyan infrastrukturális beruházásokat tartalmaz, melyek megtérülése nem egyik hónapról a másikra történik.
Az átfogó IT ütemterv segítségével könnyebben átláthatjuk, milyen technológiára, változtatásokra van szükség a rövid és hosszú távú szervezeti célok eléréséhez. A hatékony IT-stratégia kialakításában és megvalósításában kulcsszerepet játszhat egy olyan informatikai szolgáltató, aki szakmai tapasztalata alapján képes cégre szabott javaslatokat tenni, hogyan illeszthetjük optimálisan a vállalati folyamatokhoz.
Keresse bizalommal tapasztalt szakembereinket!
Írja meg nekünk, milyen jellegű informatikai kihívások adódtak cégénél, és biztos lehet benne, hogy fejlesztő és rendszergazda csapatunk talál rá profi megoldást!
Az űrlap kitöltése semmiféle kötelezettséggel nem jár.
TELEFON
ÜGYELET
CÍM
Fő fasor 112.