Meddig szenvednek még a cégek a chiphiánytól?
2022.11.29.Hódít a hibrid! De biztonságos?
2022.12.18.Kibertámadások a gyártó és termelő szektorban
Hackerek és váltságdíjak
A Sophos legfrissebb adatai alapján a gyártó és termelő ágazati szektorokban az előző évhez képest átlag felett nőtt a kibertámadások váltságdíjának összege. Mindemellett itt volt a legnagyobb kifizetett váltságdíj az összes szektor adatait figyelembe véve. A megkérdezett gyártó és termelő cégek több mint 60%-a szerint a támadások egyre inkább összetettebbek és mennyiségüket tekintve is megszaporodtak az utóbbi időben. A számok alapján mindkét téren meghaladják az ágazatok összesített átlagát.
Miért pont a gyártó és termelő szektor?
A gyártó és termelő cégek megbénításával fennakadásokat tudnak okozni a teljes kereskedelmi ellátási láncban. Az OT (Operation Technology), azaz a termelési automatizáció infrastruktúrájának elavultsága miatt viszonylag könnyen áttörhető a hálózat, ahonnan pedig már folyamatos támadásokat indíthatnak. A helyzetet tovább nehezíti, hogy manapság a termelési automatizáció szorosan együttműködik az IT rendszerrel, ezzel pedig a cég teljes működését lebéníthatják.
A Sophos vezető biztonsági tanácsadója szerint egy ilyen támadás elhárításához mindenképpen szükség van egy részletes válaszlépéseket tartalmazó tervre. Természetesen nagyon fontos a rendszeres biztonsági mentések készítése, mivel ez segíti a korábbi állapotok visszaállítását, de ez még nem elég. Egy szakképzett csapat lehet csak képes a támadások elhárítására és a támadási felület megszüntetésére.
A valós számok
Annak ellenére, hogy a gyártó és termelő szektorban volt a legnagyobb a váltságdíjak összege, a ténylegesen díjat fizetők aránya átlagosan magasabb volt a többi ágazatban. A számokat tekintve 33%-ban sikerült a támadóknak pénzhez jutni a gyártó-termelő szervezetektől, szemben az összes cégre vetített 46%-kal.
Habár az utóbbi időben gyártó és termelő cégeknél nőtt a támadások összetettsége és mennyisége, az arányokat tekintve még így is itt volt a legkevesebb a pénzügyi szektor mellett. A megkérdezett szervezetek 55%-a számolt be hasonló incidensekről, ami 52%-os növekedést jelent. A titkosítási ráta 57% volt az átlagos 65%-hoz képest, aminek hatására csupán a cégek háromnegyede tett megfelelő lépéseket a védelem bebiztosítására. A megfelelő védelmi lépések aránya még mindig elmarad a különböző területek átlagától, azonban a termelő és gyártó szektorok tagjainál sikerült leginkább elhárítani a támadásokat még titkosítás előtt.
Mit tehetünk?
Érdemes folyamatosan frissíteni és felülvizsgálni a meglévő védelmünket, hogy az minden területre kiterjedő és naprakész legyen. Fontos a minél gyakoribb biztonsági mentések készítése, illetve az azokból történő visszaállítás gyakorlása, hogy minél kevesebb fennakadást okozzon a mindennapi munkában. Szintén hasznos lehet, ha forgatókönyvet készítünk egy esetleges támadás esetére. Végül a biztonsági rések, védelem nélküli vagy elromlott eszközök, nyitott portok folyamatos vizsgálata, megerősítése, illetve az esetleges veszélyek felkutatása és az arra adott válaszok kidolgozása hatásos megelőző intézkedések lehetnek.
Keresse bizalommal tapasztalt rendszergazdáinkat!
Írja meg nekünk, milyen jellegű informatikai kihívások adódtak cégénél, és biztos lehet benne, hogy rendszergazda csapatunk talál rá profi megoldást!
Az űrlap kitöltése semmiféle kötelezettséggel nem jár.
TELEFON
ÜGYELET
CÍM
Fő fasor 112.