Hódít a hibrid! De biztonságos?
2022.12.18.Átírja az IT szektort a mesterséges intelligencia?
2023.03.13.Ellátási láncot érintő digitális veszélyek
Új típusú kibertámadások
A magyarországi és európai piacon is kezd elterjedni a kibertámadások egy új válfaja: az ellátási láncon belüli kiberbiztonsági incidens, azaz amikor egy vállalkozás beszállítóját éri támadás, és ezáltal válik közvetlenül érintetté a beszállítóval online kapcsolatban álló cég.
Az Európai Unió Kiberbiztonsági Ügynöksége szerint az utóbbi 3 évben megnégyszereződtek a váltságdíj-követelések, és számos ágazatot érintenek a közigazgatástól egészen a pénzügy szektorig. Súlyos kiberincidensek történtek az ellátási láncban 2021-2022-ben például a magyar IKEA áruházaknál, európai olajcégeknél, a kormánynak és a Telekomnak is beszállító Netlocknál, a lakosság széles körének is szolgáltató Takarékbanknál vagy a Toyota Motornál.
Kiemelt kockázati forrás az ellátási lánc
Látható, hogy a fenti, feltételezhetően fejlett informatikai kibervédelemmel rendelkező szervezetek (és beszállítóik) is ki vannak téve a kiberfenyegetéseknek. Ezt igazolja a BlueVoyant 2022 decemberében közzétett jelentése, mely alapján egyértelműen kijelenthető, hogy a vállalatok többségét komolyan érintik az ellátási láncban jelentkező biztonsági incidensek, de sok esetben mégsem teszik meg a szükséges védelmi lépéseket.
A megkérdezett cégek 98%-át érintették hátrányosan az ilyen jellegű incidensek, ennek ellenére csupán kétharmaduk vizsgálja át legalább évente kétszer a beszállítói által használt kiberbiztonsági intézkedéseket.
A BlueVoyant tanulmánya alapján a digitális ellátási lánchoz kapcsolódó külső beszállítók a leginkább kockázatosak a teljes ellátási láncon belül. A hálózati hozzáférésükön keresztül ugyanis közvetlenül veszélyeztetik a cég kiberbiztonságát. A biztonsági cég kutatása alapján minden eddiginél több vállalkozás számolt be arról, hogy az ellátási láncukban bekövetkezett kiberbiztonsági zavarok negatívan érintették a működésüket. A felmérésben résztvevő válaszadók 40%-a bízik abban, hogy a beszállítója maga is gondoskodik a megfelelő biztonságról.
A megkérdezett vállalatok számára a legnagyobb kihívást "a szabályozási követelményeknek való megfelelés, a beszállítókkal biztonsági területen történő együttműködés, valamint annak a vállalati szintű megértése jelenti, hogy a beszállítókat is a szervezet kibervédelmének részeként kezeljék".
Európai adatok és szabályozások
Az eredmények még nyugtalanítóbbak a közép- és kelet-európai régiókban annak ellenére, hogy a kibertámadásokat elszenvedő cégek aránya itt sem tér el a globális 98%-os értéktől. A nagyobb probléma, hogy csupán 5%-uk alkalmaz folyamatos felügyeletet, amíg 66% semmilyen módon nem monitorozza szállítóit.
Az Európai Tanács számára is világossá vált, hogy a korábbi szabályozások nem nyújtanak megfelelő védelmet, ezért 2022 novemberében elfogadták a NIS2 rendelettervezetet. Az új szabályozás célja az uniós hivatalok, intézmények, ügynökségek és szervek kibervédelmének minőségi biztosítása. A módosítás szükségessé vált, mivel a régiós adatok szerint Kelet- és Közép-Európában csupán a megkérdezettek 21%-ának fontos az ellátási lánc megfelelő védelmének kialakítása. Az NIS2 szabályozással jelentős mértékben megnőtt a változtatásokra kényszerített szervezetek száma, mivel a nem kritikus szolgáltatást nyújtó KKV-kat leszámítva minden állami és magánszervezetre érvényes.
Keresse bizalommal tapasztalt rendszergazdáinkat!
Írja meg nekünk, milyen jellegű informatikai kihívások adódtak cégénél, és biztos lehet benne, hogy rendszergazda csapatunk talál rá profi megoldást!
Az űrlap kitöltése semmiféle kötelezettséggel nem jár.
TELEFON
ÜGYELET
CÍM
Fő fasor 112.