Átírja az IT szektort a mesterséges intelligencia?
2023.03.13.A ChatGPT másik arca – csalási kampányok
2023.05.16.A mesterséges intelligencia jövője
ChatGPT: Hol tart most és hova fejlődhet?
Valószínű, hogy nem él olyan ember a Földön, aki ne kapná fel a fejét az OpenAI és a ChatGPT nevek hallatán. Aki kipróbálta, az gyorsan rájött, hogy a szoftver nem csupán az egyszerű kérdések megválaszolásával birkózik meg, de olyan komplexebb feladatokat is rövid idő alatt teljesít, amelyekkel mi, emberek, nehezen boldogulunk. A chatbot könnyedén javít programkódot, generál tanulságos fabulákat vagy értelmez elvont fogalmakat. Talán ez még nem is volna annyira meglepő, de a felsoroltakon kívül kreatív feladatokat is rá lehet bízni. Ezek a szoftver pozitív tulajdonságai, de persze a ChatGPT „kerítései sincsenek kolbászból”! Kezdjük az elején!
Pénz, pénz, pénz!
A ChatGPT mögött egy Szilícium-völgyi nonprofit szervezet áll, mely - saját bevallása szerint - 2015 decemberében azzal a küldetéssel jött létre, hogy egy „nyílt, emberi léptékű mesterséges intelligenciát hozzon létre, amely mindenkinek a hasznára válik majd”. Az alapítók között olyan nevek szerepelnek, mint Elon Musk, a Tesla vagy a SpaceX ötletgazdája, Sam Altman, az Y Combinator korábbi elnöke vagy Peter Thiel, a PayPal társalapítója. A támogatók közös erővel 1 milliárd dolláros alapot hoztak létre a mesterséges intelligencia fejlesztésére. 2019-ben a Microsoft további 1 milliárd dollárral szállt be a projektbe. Persze, mondhatnánk erre, hogy ez nem kevés pénz, de amikor így teszünk, azzal is tisztában kell lennünk, hogy a szoftver működési költsége napi 100.000 dollár.
A kiadásokat látván gyorsan rájöttek, hogy nonprofit ide vagy oda, az ingyenes verzió mellett el kell készíteni a chatbot fizetős változatát, ami 42 dollár havonta. A ChatGPT Professional jobb teljesítményt és elsőbbségi hozzáférést ígér a felhasználóknak. A szolgáltatás egyelőre csak részben publikus, kizárólag a korábban várólistára feliratkozott userek érhetik el.
Nézzük a számokat! A szoftver jelenleg 75 millió felhasználóval rendelkezik. Ha csak 10%-uk veszi igénybe a Professionalt, az az első évben 3,46 milliárd dollár bevételt eredményez a "nonprofit" szervezetnek! 😊
Tanulni, tanulni, tanulni!
A szoftver fejlesztésére szánt büdzsé rendelkezésre áll, már csak „fel kell okosítani”! A chatbotot Microsoft Azure-on (szuperszámítógépes infrastruktúra) képezték ki, amit emberi visszajelzéseken alapuló (RLFH) tanulási módszerrel ötvöztek. A szoftver szöveges adatbázisát az interneten fellelhető cikkekből, könyvekből és Wiki oldalakból álló információkkal töltötték meg. A legnagyobb galibát talán az okozta, hogy a ChatGPT tanulás közben még online volt, de működés közben már nem. Vagyis azok az adatok, melyek a tanulási fázisban nem voltak számára elérhetők, továbbra is vakfoltok lesznek egészen a következő netkapcsolatig.
A chatbot ezért gyakorta állít valótlan vagy képtelen dolgokat és vesz fel a világhálón könnyen fellelhető sztereotípiákat. Néha viccekkel válaszol bizonyos kérdésekre vagy fals, akár károsnak is mondható utasításokat ad.
Működik? Döntse el Ön!
Az elmúlt hónapok során több iparágban is tesztelték a szoftver működését. A kísérletek esetenként kétes eredménnyel zárultak. A CNET amerikai vezető tech hírportál arra kényszerült, hogy felülvizsgálja korábbi, mesterséges intelligenciával írt publikációit, mert kiderült, hogy a cikkek súlyosan félretájékoztatják az olvasókat.
A New York-i oktatási hivatal betiltotta a ChatGPT használatát intézményeiben, mert úgy vélte, hogy a szoftver hozzájárulhat a diákok ellustulásához, ugyanakkor a mesterséges intelligencia által generált tartalmak valódisága is megkérdőjelezhető volt.
A chatbot viszont kimondottan jól teljesített az adminisztratív területeken és bizonyos egészségügyi prognózisok felállítása esetén. Egy kaliforniai egészségügyi szolgáltató beszámolója alapján a szoftver bevonásával 33 %-kal sikerült csökkenteniük a papírmunkát. A Drexel Egyetem kutatói szerint a ChatGPT algoritmusának segítségével 80%-ban előre tudják jelezni a demencia megjelenését.
Működik, ahogy működik, de úgy tűnik, hogy még elég messze a cél! Lehet, hogy az OpenAI forradalmat indított. Lehet, hogy a ChatGPT bizonyos munkafolyamatokat egyszerűsít, esetleg ki is vált. Lehet, hogy remekül szimulálja az emberi reakciókat, de addig, amíg nincs megértése arról, hol ér véget a valóság és hol kezdődik a fikció, addig a használata kockázattal jár!
Keresse bizalommal tapasztalt rendszergazdáinkat!
Írja meg nekünk, milyen jellegű informatikai kihívások adódtak cégénél, és biztos lehet benne, hogy rendszergazda csapatunk talál rá profi megoldást!
Az űrlap kitöltése semmiféle kötelezettséggel nem jár.
TELEFON
ÜGYELET
CÍM
Fő fasor 112.