VIRTUÁLIS SZERVER SZOLGÁLTATÁS
2022.03.30.A VILÁG LEGGYORSABBAN PUSZTÍTÓ ZSAROLÓVÍRUSA
2022.04.27.IT érettség szintjei
a vállalati szférában
Egy vállalat üzleti tevékenysége során számos területen és dimenzióban alakul, változik. Nem kivétel ez alól egy cég informatikai háttere sem, hiszen maga az IT szektor is egy dinamikusan, szinte napról-napra fejlődő iparág. Egy vállalat adott életciklusa és az éppen elérhető, vállalkozást támogató informatikai technológiák együtt határozzák meg az informatika szervezeten belül betöltött szerepét, azaz IT érettségét.
Az IT érettség
Amennyiben egy cég informatikai érettségére vagyunk kíváncsiak, a vállalat által használt hardverek és szoftverek feltérképezése mellett azt is meg kell vizsgálnunk, hogy a már korábban említett, rendelkezésre álló technológiákat miképpen használja fel, illetve milyen színvonalon működik az infrastuktúra-felügyelete.
Az érettség szintjei
Elmondható, hogy az informatikai érettség egyenesen arányos az üzleti működés fejlődésével, így egy vállalat életciklus modelljéből már következtetni lehet a szervezet helyének és lehetőségeinek meghatározására. De hogy teljesebb képet kapjunk, egy, a Gartner Group elemzői által kidolgozott kategorizálást használhatunk, melynek alapján 5 szintet kölönböztetük meg. A következőkben az egyes kategóriákat vizsgáljuk meg részletesebben.
0.szint – kaotikus
Már az elnevezésből is kikövetkeztethető, hogy az informatikai szervezet még „gyerekcipőben“ jár, koncepció és következetesség nélkül, ad-hoc jelleggel működik. Nincsen összefüggés az IT rendszer és az üzleti működés között. A vállalat működése is rendszertelen és kiszámíthatatlan, így a felmerülő problémák sem jelezhetők előre. A szervezetlenség velejárója az egymást párhuzamosan is ellátó funkciók, a félhivatalosan műkődő helpdeskek, vagy épp azok teljes hiánya. Bár ez a leginkább kedvezőtlen szint, általában mégis ez a leggyakoribb.
1.szint – követő
Ezen a szinten már megfigyelhető valamilyen szintű szervezettség: a működés érdekében már kisebb szoftvereket, informatikai fejlesztéseket alkalmaznak, megjelennek a felügyeleti eszközök és a helpdesk. A végfelhasználói visszajelzések előtt már észlelni lehet bizonyos hibákat, hiányosságokat, illetve a felhasználók számára is egyértelmű a hibakezelés folyamata és az is, hogy egyes témáknak ki a felelőse. A vállalaton belüli kommunikáció elfogadott eszköze az e-mail váltás. Ám az integráltság és a mögöttes koncepció még hiányzik, ami azt jelenti, hogy az informatika még nem a cégért van, csupán egy öncélű terület, ami önmagáért létezik.
2.szint – megelőző
Ezen a szinten már megjelenik a folyamatközpontú gondolkodás. Az informatikai szervezetet és az IT eszköztárat a vállalat működése szempontjából fontosabb folyamatok szerint szervezik át, azaz az informatika már túllépett az öncélú korlátokon. Az IT rendszert jól bevált, automatizált működés jellemzi. Ez garantálja az eredményes problémakezelést és megoldást, valamint a felmerülő hibák predesztinálását. Szétválnak a lényeges üzemeltetési folyamatok, illetve egyértelművé válik a feladatok felosztása és a felelősök személye.
3.szint – szolgáltató
A szolgáltató informatika szintjén a cég már technológiai best practice-eket (legjobb gyakorlat) alkalmaz, az erőforrásokat hatékonyabban használja ki és az informatikai rendszert is dokumentálja. Az infrastruktúra-felügyelet már integrált és kiterjed minden kritikus területre.
A vállalat jól meghatározható és számonkérhető vállalásokkal rendelkezik: SLA-k (szolgáltatási szintre vonatkozó megállapodások) alapján nyújtanak szolgáltatásokat a „vevőknek“, azaz a cég informatikai szolgáltatását igénybe vevő belső részlegeknek és a külsős partnereknek is.
A nyugati vállalatok többsége a megelőző és a szolgáltató szint között mozog, lassan közelítve az utóbbihoz. Mindezek mellett a hazai cégek fél-egy szinttel vannak jelenleg lemaradva a nyugati vállalatokhoz képest. Szolgáltató szintű informatikai érettséggel jelenleg csak a nagyobb üzemmérettel bíró vállalatok rendelkeznek.
4.szint – értékteremtő
A legmagasabb, értékteremtő szintet akkor éri el az informatika, ha képes az üzleti folyamatok támogatásának eszközeként működni és nem csak az infrastruktúra üzemeltetése a célja. Ez esetben az infrastruktúra olyan szintű üzemeltetése kerül előtérbe, ahol az IT mint „háttérország“ támogatja a kitűzött üzleti célok elérését és a versenyelőnyt. Automatizmusok alakulnak ki, az első szinten kialakított üzleti folyamatokat és azok hatékonyságát sorozatosan monitorozzák és optimalizálják. Ezzel válik az IT a többi részleggel egyenjogú szereplővé, mely közvetlenül befolyásolja a vállalkozási üzleti működésének sikerét.
Ahogy az ilyen jellegű besorolások többsége, ez a kategorizálás is főképp elméleti síkon, modellként működik csak tökéletesen. A szintek a gyakorlatban sokszor összemosódnak, nem mindig tükrözik az életbeli sajátosságokat. Viszont még így is ad egy körülbelüli támpontot arra kérdésre, hogy a skála mely szintjén helyezkedik el a vállalat, IT érettség tekintetében. Így nyújt segítséget a célok meghatározásában, a lehetőségek feltérképezésében.
Tegye rendezetté cége működését!
Vegye fel velünk a kapcsolatot!
Kérjen személyre szabott ajánlatot! Az űrlap kitöltése semmiféle kötelezettséggel nem jár.
TELEFON
ÜGYELET
CÍM
Fő fasor 112.